Na de Kamer heeft vrijdag ook de Senaat unaniem ingestemd met een herziening van artikel 151, paragraaf 6 van de Grondwet, waardoor de evaluatie van korpschefs in de magistratuur mogelijk wordt.
Het voorstel van herziening van de Grondwet legt de grondwettelijke basis voor de evaluatie van korpschefs in de magistratuur: de eerste voorzitter van het Hof van Cassatie, de voorzitters van de hoven en de voorzitters van de rechtbanken.
De wijziging komt tegemoet aan een reeds jarenlang klinkende eis om de korpschefs binnen de zittende magistratuur te kunnen evalueren. Dat was sinds 2008 niet meer mogelijk nadat het Grondwettelijk Hof het wettelijk kader voor deze evaluatie had vernietigd.
Die eis werd kracht bijgezet door de nabestaanden van Julie Van Espen die de noodzaak van deze evaluatie via een open brief aan de Kamer van volksvertegenwoordigers nogmaals beklemtoonden.
Eerder keurde de Kamer unaniem de wijziging van het grondwetsartikel goed, zodat die definitief kan worden na ondertekening door de koning.
(blg) – vrijdag 23 mei 2025