arrest
Assisen Brugge
Stuivekenskerke/Diksmuide 2022
Wat doe je met iemand die zegt dat hij geen spijt heeft en dat het slachtoffer de dood verdiende?

  • Aanklager vordert 25 jaar voor moord
  • Verdediging stelt 15 jaar voor
  • Volksjury kiest voor 25 jaar bruto prison
  • Schoonvader-schilder (57) uit Nieuwpoort beweert dat hij weg wilde uit malafide wereld en dat zijn schoonzoon-loodgieter (28) een onmogelijke vent was en een gewelddadige tiran.
  • Hij schiet zijn lader met 12 kogels leeg in de borst van het slachtoffer.
  • ‘Ik heb van niets spijt! Hij verdiende het om wat hij mijn dochter en kleinkinderen heeft aangedaan’
  • Hij verzwijgt veel om anderen te beschermen
  • Verdediging manoeuvreert dossier richting uitlokking
  • Mooie Patty T’Jonck met haar prachtige stem pleit mooi en cool over de feiten en de vele bewijzen
  • Bram Elyn stormt met zijn pleidooi pro Stéphane dwars door alles heen
  • Lang geleden dat West-Vlaanderen zo’n pleiter met talent en temperament afleverde
  • Voorzitter weigert eerst vraag ‘uitlokking’ te stellen maar ziet uurtje later menselijke vergissing in zodat ultieme wraking wordt vermeden

TerZake

  • Voorzitter Tony Boyen vergist zich met zijn bedenking dat de schuldvraag over uitlokking niet aan het einde van het schulddebat kan worden gesteld omdat het te maken heeft met de strafmaat. Nooit eerder gebeurd. Vergissing na enig consult rechtgezet.
  • Verdediging betwist de feiten niet en vraagt zelf om ‘ja’ te antwoorden op de schuldvragen over moord, maar eveneens ‘ja’ op de vraag over de uitlokking om de deze en volgende tientallen reden: het doorslechte karakter van het slachtoffer, Albanese bedreigingen, het feit dat het slachtoffer de POD (plaats delict) heeft uitgekozen, en de honderden berichtjes vol dreigementen die het slachtoffer alom verstuurde.
  • Vandaag vrijdag, de finale en meteen het einde van het gerechtelijk jaar 2024-2025. Langdradigheid en drukdoenerie waren de gebruikelijke pijnpunten van dit proces, ondanks de dagelijkse late zittingen geraakte alles niet gezegd want getuigen bleven zich dingen ‘herinneren’ en kwamen zelfs terug om hun uitleg aan te vullen of te nuanceren. Anderen durfden niet komen.
  • Dit proces kreeg hierdoor de allures van episodes uit ‘Familie’ en ‘Thuis’


Assisen Brugge vanaf vrijdag 20 tot en met vrijdag 27 juni 2025
Beschuldigde: Stéphane Vanelslander
Slachtoffer: Ilir ‘Mario’ Surmaj

IJzerdijk, Stuivekenskerke, Diksmuide – foto’s Adriaan Clynckemaille

Feiten
moord
Diksmuide, zondagavond 17 juli 2022
IJzerdijk Stuivekenskerke
Lag neergeschoten naast zijn motor, 6 kogels in de borststreek.


MEER OVER DIT PROCES: